Vedci na nohách. Experiment dokázal, že dvaja ľudia vedia spolu komunikovať v spánku

Autor: Zuzana Hlašeková Čítanie na 4 min.

Hranice sci-fi posunuté prelomovým experimentom

Svet vedy a technológie opäť posunul hranice možného. Kalifornská neurotechnologická spoločnosť REMspace nedávno oznámila úspešné uskutočnenie experimentu, ktorý znie ako scenár z vedecko-fantastického filmu. 24. septembra 2024 sa im podarilo preukázať možnosť komunikácie medzi dvoma ľuďmi počas lucidného snívania, čo predstavuje revolučný prelom v oblasti výskumu ľudského vedomia a spánku.

Lucidné snívanie, stav, pri ktorom si snívajúci uvedomuje, že sní, a môže do istej miery ovplyvňovať dianie vo svojom sne, bolo kľúčovým elementom tohto pozoruhodného experimentu. Účastníci experimentu, pohodlne uložení vo svojich domovoch, boli monitorovaní sofistikovanými zariadeniami, ktoré sledovali ich mozgové vlny (EEG), očné pohyby (EOG) a svalovú aktivitu (EMG).

Michael Raduga, zakladateľ a výkonný riaditeľ REMspace, označil tento experiment za „dôležitý míľnik, ktorý otvára dvere ďalšiemu výskumu ľudského vedomia.“ Podľa jeho slov by komercializácia tohto objavu mohla zásadne zmeniť náš pohľad na spánok a interakcie vo svete snov, podobne ako umelá inteligencia zmenila naše chápanie spracovania dát a práce s informáciami.

experiment, spánok
Zdroj: Unsplash.com/Alexander Grey

Ako prebiehal experiment?

Experiment prebiehal v dvoch fázach. Keď prvý účastník dosiahol stav lucidného snívania, bolo mu do slúchadiel vyslané náhodne vybrané slovo v špeciálne vytvorenom jazyku Remmyo. Tento jazyk bol vyvinutý na základe predchádzajúceho výskumu REMspace, ktorý ukázal, že určité senzorické signály môžu byť dekódované počas snívania. Snívajúci toto slovo vo svojom sne zopakoval a jeho odpoveď bola zaznamenaná.

O osem minút neskôr vstúpil do stavu lucidného snívania druhý účastník. Tomu bolo do slúchadiel vyslané slovo zaznamenané od prvého snívajúceho. Aj druhý účastník slovo vo svojom sne zopakoval. Po prebudení obaja potvrdili, že si vo svojich snoch zapamätali a zopakovali rovnaké slovo, čím sa podarilo uskutočniť prvú známu komunikáciu medzi dvoma ľuďmi počas spánku.

Tento fascinujúci objav otvára množstvo nových možností. Vedci z REMspace veria, že by mohli v priebehu niekoľkých mesiacov dosiahnuť komunikáciu v reálnom čase počas lucidného snívania. Ak sa im to podarí, môžeme sa dočkať úplne novej éry medziľudskej komunikácie. V nej sa sny stanú nielen prostriedkom sebareflexie, ale aj platformou na výmenu informácií.

Potenciálne aplikácie tejto technológie sú rozsiahle. Mohla by pomôcť pri zvládaní zlých snov, liečbe úzkostí a fóbií, či dokonca pri tréningu zručností v kontrolovanom prostredí sna. Niektorí odborníci dokonca predpokladajú, že do roku 2035 by mohla byť komunikácia v snoch rovnako bežná, ako sú dnes chytré telefóny.

Recenzný proces ešte chýba

Napriek vzrušujúcim možnostiam, ktoré tento objav prináša, je dôležité poznamenať, že štúdia zatiaľ nebola publikovaná v žiadnom renomovanom odbornom časopise. To znamená, že jej závery ešte neprešli nezávislým recenzným procesom, ktorý je kľúčový pre overenie vedeckej validity.

Okrem toho, s touto technológiou prichádzajú aj nové etické výzvy. Ak bude možné zasahovať do ľudských snov, bude nevyhnutné nastaviť pevné pravidlá. Tie budú musieť ochrániť súkromie a zaistiť, aby sny zostali bezpečným miestom na odpočinok a regeneráciu. Nemalo by dôjsť ku komerčnému využívaniu.

Bez ohľadu na to, tento experiment REMspace predstavuje fascinujúci krok vpred v našom chápaní ľudského vedomia a potenciálu snov. Otvára nové horizonty vo výskume a môže viesť k revolučným zmenám v tom, ako vnímame spánok a komunikáciu.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Waze prináša revolučné novinky: Bezpečnosť Slovákov na cestách prejde na novú úroveň

Autor: Zuzana Hlašeková

Waze prichádza s inováciami Navigačná služba Waze, ktorá je súčasťou technologického giganta Google, opäť dokazuje svoje odhodlanie zlepšovať bezpečnosť na…

EÚ útočí na čínsky e-shop, z ktorého nakupujú státisíce Slovákov. Predáva nebezpečné produkty

Autor: Zuzana Hlašeková

Varovanie pre všetkých, ktorí tu nakupujú Európska únia 31. októbra oficiálne spustila vyšetrovanie čínskej nákupnej platformy Temu. Tá za posledný rok…

Celý obsah svojho mobilu si už zobrazíte vo Windowse aj bez kábelu, takto funkciu zapnete (NÁVOD)

Autor: Kristína Sudorová

Váš Android v Prieskumníkovi už aj bez pomoci káblov Microsoft len pred nedávnom začal plošne šíriť najnovšiu aktualizáciu svojho operačného…

Rusko šokovalo svet: Google dostal pokutu väčšiu ako celé bohatstvo Zeme

Autor: Zuzana Hlašeková

Najbizarnejšia pokuta v histórii Ruský súd prekvapil celý svet bezprecedentným rozhodnutím voči spoločnosti Google. Za blokovanie ruských televíznych kanálov na…

Nadácia ZSE podporí fotovoltiku na ďalších školách

Autor: Marek Gorozdos

Projekt, ktorý zlepší Slovensko Nadácia ZSE vyhlásila v poradí už 3. ročník programu Slnečné strechy, v rámci ktorého poskytne vybraným školským…

Absurdita Apple, ktorej sa smial celý svet, je skoro fuč. Jedna aj tak ostala

Autor: Kristína Sudorová

Apple mení Lightning porty na USB-C Tento týždeň sa zo strany technologického giganta nesie v znamení noviniek z kategórie počítačov.…