Svetom otriasol desivý AI nástroj. Táto aplikácia vie, kedy zomriete

Autor: Peter Čítanie na 3 min.

Pokročilý AI nástroj, s rozsiahlou databázou

Predstavte si, že viete, kedy zomriete. Táto desivá predstava bola témou prvého sci-fi príbehu Roberta Heinleina z roku 1939 s názvom Life-Line. V ňom vynálezca predstavil stroj, ktorý dokázal s absolútnou presnosťou určiť váš deň smrti. O 85 rokov neskôr je tu aplikácia s názvom Death Clock, ktorá sa pokúša dosiahnuť to isté pomocou umelej inteligencie.

Pravda, jej tvorcovia neprisľubujú neomylnosť, ale cieľom aplikácie je inšpirovať ľudí k zdravšiemu životnému štýlu. Napriek tomu však zostáva otázka: Kam nás táto technológia môže priviesť?

Aplikácia používa umelú inteligenciu trénovanú na rozsiahlej databáze. Analyzuje viac ako 1200 štúdií, ktoré pokrývajú údaje 53 miliónov ľudí. Používateľ zadá informácie o svojom životnom štýle – stravovanie, pohyb, stres, kvalitu spánku a ďalšie faktory. Na základe týchto údajov aplikácia vypočíta váš predpokladaný deň smrti. Na tému upozornil portál Techradar.

Bizarnosť, ktorú ľudia odsudzujú

Samotný výsledok je poňatý v čiernom humore. Spolu s dátumom totiž dostanete aj digitálnu pohľadnicu s motívom smrťky. Cieľom nie je len šokovať, aplikácia by vám mala skôr poskytnúť impulz na zmenu nezdravých návykov a donútiť vás zamyslieť sa nad tým, ako môžete svoj život predĺžiť.

aplikacia smrt
Zdroj: ChatGPT

Aplikácia neustále naberá na popularite a počet stiahnutí v obchode Google Play narastá. Prečo by vlastne niekto chcel poznať svoj dátum smrti? Ľudia často hľadajú spôsob, ako zlepšiť svoje zdravie alebo si len chcú uspokojiť túžbu po zvedavosti. V niektorých prípadoch môže takýto údaj pomôcť pri plánovaní budúcnosti.

Aplikácia môže priniesť viacero problémov

Koncept ale so sebou prináša množstvo problémov. Prvým a najdôležitejším z nich je otázka presnosti. Bez ohľadu na to, koľko údajov do aplikácia zadáte, aplikácia nedokáže zohľadniť celú komplexnosť vášho zdravia a života. A vlastne ani nevie či vás náhodou zajtra nezrazí auto, prípadne nedokáže predvídať ani iné náhle udalosti.

Zdroj: Unsplash.com

Potom tu máme aj rôzne etické dilemy. Predpokladajme, že aplikácii sa darí dátum smrti odhadovať pomerne presne. Ako by reagovali napríklad zamestnávatelia alebo poisťovne v prípade, keby vedeli, kedy zomriete? Zabúdať nesmieme ani na samotnú psychiku človeka. To, čo sa má tváriť ako dôvod pre zlepšenie životnej situácie, môže nakoniec viesť k depresii a iným nešťastným udalostiam.

Obsahuje témy:

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Tajná služba panikári: Trump na súkromnom iPhone zdvíha hovory od cudzincov

Autor: Peter Steigauf

Bezpečnostné riziko v Oválnej pracovni Donald Trump, známy svojím nekonvenčným štýlom vystupovania, opäť raz púta pozornosť. Tentoraz je dôvodom Trumpov…

Historická zmena budíkov v iOS 26. Apple vyriešil hlúpu vlastnosť systému

Autor: Tomáš

Apple je známy svojim konzervatívnym prístupom k dizajnu a jeho prispôsobovaniu. Spoločnosť si totiž myslí, že presne vie, čo používatelia…

Sociálna poisťovňa mení platby odvodov: Pozor, takto ich uhradíte po novom

Autor: Peter Steigauf

Dôležité online zmeny pre živnostníkov Sociálna poisťovňa pokračuje v elektronizácii svojich služieb. V týchto dňoch zavádza do prevádzky zaujímavé novinky.…

Najkontroverznejší film roka je online. Dostal 1,8 bodov z 10

Autor: Kristína Sudorová

Sklamanie roka už aj z pohodlia vášho domova Streamovacia služba Disney+ pridáva do svojho repertoáru novú hranú verziu starej-dobrej rozprávkovej…

Smartfóny v EÚ sa zmenia na nepoznanie. Prichádzajú energetické štítky a ďalšie pravidlá

Autor: Kristína Sudorová

Dotknú sa úplne každého Na obzore je veľká zmena. Od 20. júla 2025 totiž vstupujú v Európskej únii do platnosti…

Apple Watch fungujú na Androide. Čínsky výrobca našiel zlomový kľúč

Autor: Peter

Ekosystém Applu je mimoriadne zatvorený a len tak hocikoho americká spoločnosť doň nepustí. Z tohto dôvodu momentálne prežíva náročnejšie obdobie…