Vesmírna stratégia 2030+ popisuje vízie rozvoja v rôznych oblastiach
Vláda Slovenskej republiky schválila ambiciózny plán s názvom Vesmírna stratégia 2030+, kotrá má krajine otvoriť dvere do oblasti, ktorá je nielen technologickou, ale aj ekonomickou výzvou budúcnosti. Slovensko sa týmto krokom snaží upevniť si svoje miesto medzi krajinami, ktoré aktívne prispievajú k rozvoju vesmírnych technológií, a zároveň chce podporiť mierové využívanie vesmíru. Na tému upozornil pred pár dňami Denník N.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR predložilo stratégiu z vlastnej iniciatívy s cieľom poukázať na strategický význam a dôležitosť vesmírnych aktivít v Slovenskej republike. Minister školstva, Tomáš Drucker, zdôraznil, že Slovensko má jedinečnú príležitosť využiť potenciál spolupráce s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). Slovensko je pridruženým členom ESA a plánuje v rámci tejto spolupráce investovať do výskumu, vývoja a budovania vlastných kapacít vo vesmírnom sektore.
Vesmírna stratégia SR stručne popisuje význam vesmírnych aktivít v globálnom aj európskom kontexte, pričom načrtáva vízie rozvoja v oblastiach ako výskum a vzdelávanie, rozvoj vesmírneho priemyslu, bezpečnosť a obrana, služby pre štátnu správu a obyvateľstvo, ako aj popularizácia vesmírnych aktivít. Súčasne vymedzuje kompetencie jednotlivých rezortov a predpokladá zavedenie nadrezortného riadenia v budúcnosti.
Európska únia nedávno podpísala zmluvy na vývoj vlastnej satelitnej konštelácie IRIS2 v hodnote 10,6 miliardy eur. Tento projekt má Európe zabezpečiť nezávislú a spoľahlivú satelitnú infraštruktúru. Na podobnom princípe pracuje aj spoločný projekt firiem Airbus, Thales a Leonardo, ktorý má byť európskou odpoveďou na Starlink od Elona Muska.
Dôležitý význam strategickej bezpečnosti
Význam týchto projektov nespočíva len v technologickej inovácii, ale aj v strategickej bezpečnosti. Ako ukázali nedávne správy o ruskej rakete Kosmos 2553, ktorá by mohla byť schopná niesť nukleárne zbrane, vesmír sa stáva potenciálnym bojiskom budúcnosti. Spoľahlivá infraštruktúra umožní Európe reagovať na takéto hrozby, a zároveň poskytne nezávislosť od zahraničných poskytovateľov.
Stratégia 2030+ tak nie je len technologickou ambíciou, ale aj dôležitým krokom pre budúcnosť Slovenska. Vďaka nej môže nielen prispieť k bezpečnosti a udržateľnému využívaniu vesmíru, ale aj získať nové ekonomické impulzy. Vesmírny sektor sa v posledných desaťročiach zmenil z čisto výskumnej oblasti na motor ekonomického rastu, čo predstavuje jedinečnú príležitosť pre Slovensko na zvýšenie konkurencieschopnosti jeho priemyslu.