Problém s pevnými diskami zasiahol Slovákov. Takto vás oklamú

Autor: Peter Steigauf Čítanie na 2 min.

Škandál pevných diskov graduje

Kauza použitých pevných diskov Seagate pokračuje. Zatiaľ čo spoločnosť všetko prešetruje, stále prichádzajú nové a nové správy od podvedených kupujúcich. Navyše, podvodníci to skúšajú ešte rafinovanejšie, píše portál Heise.de.

Pevné disky Seagate so zmanipulovanými hodnotami FARM sa dostávajú do obehu ako nové zariadenia. Pravda je však úplne inde – v skutočnosti majú disky za sebou tisícky hodín prevádzky. Navyše, tento podvod už zasiahol aj Slovákov.

Po manipulácii so sériovým číslom ide o ďalší, ešte sofistikovanejší trik páchateľov. Manipulácia hodnôt FARM sa týka hlavne pevných diskov produktovej línie Exos s kapacitou 20 TB.

Nová metóda spočíta v tom, že podvodníci zmenia počet prevádzkových hodín FARM. Táto hodnota bola pritom pôvodne jasným indikátorom toho, že pevné disky sú použité. Teraz to už neplatí a nedá sa na ňu spoľahnúť.

Seagate disky podvod
Zdroj: ChatGPT

Ako sa brániť voči podvodom?

Ani hodnota FARM vám teda nedá záruku, že sa dozviete skutočnú pravdu o tom, či máte nový disk, alebo už používaný. Na odhalenie skutočného stavu disku musíte preskúmať prevádzkové hodiny jednotlivých hláv disku, ktoré môžu odhaliť, či je disk naozaj nový.

Samozrejme, pre bežných používateľov ide o príliš komplikovanú úlohu. Skôr sa preto odporúčame zamerať na ďalšie možné náznaky podvodu. Väčšina diskov ponúka možnosť overenia veku pomocou výrobného dátumu. Pevný disk by nemal cestovať k zákazníkovi viac ako šesť mesiacov od výroby – ak je dátum výroby oveľa starší, oplatí sa zbystriť pozornosť a disk si radšej poriadne preklepnúť.

Aj chýbajúca produktová nálepka na prednej strane disku môže byť znakom podvodu. Na tejto nálepke je zvyčajne uvedené sériové číslo disku a tiež čiarový kód. Ak sériové číslo nedokážete prečítať, stačí použiť čítačku čiarových kódov na smartfóne, ktorá vám zobrazí príslušné číslo.

Ako ukazuje aj kauza použitých pevných diskov Seagate, podvody v oblasti predaja týchto zariadení sa neustále menia a „zlepšujú“. 100-percentná ochrana bohužiaľ neexistuje, no je dôležité byť obozretný a pri kúpe diskov si vždy overovať ich stav a pôvod.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Majú státisíce stiahnutí na Slovensku. Tieto populárne aplikácie vás špehujú

Autor: Tomáš

Pri inštalácii aplikácií do vášho smartfónu ste si možno už všimli, že vývojári si od vás žiadajú rôzne povolenia. Väčšinou…

Zlá správa pre iPhony Slovákov, nová aktualizácia vás brutálne naštve

Autor: Peter Steigauf

Vydali najnovšiu verziu operačného systému iOS 18.4.1. Nová aktualizácia od Apple vždy spôsobí záujem miliónov používateľov a rovnako aj teraz…

Populárny seriál z 80. rokov dostane novú verziu. Režisérom ani nemohol byť lepší človek

Autor: Erik Košťany

Režisér Top Gunu chystá remake Miami Vice Spoločnosť Universal Pictures chystá remake Miami Vice, populárneho akčného detektívneho seriálu z 80.…

Nový radar s umelou inteligenciou vytrestá priestupok, ktorý robíte za volantom zrejme aj vy

Autor: Peter Steigauf

AI nahrádza policajtov, motoristi zúria Vodičom robia poriadne vrásky na čele: Nové radary si posvietia na priestupky, u ktorých by…

Slávna hra Slovákov nasadila odpornú taktiku, po zaplatení získali hráči masívnu výhodu

Autor: Erik Košťany

EA Sports FC 25 s Premium Pass Hráčov tento postup nahneval už pri tituloch ako Warzone či Fortnite, teraz neslávny…

Zabudnite na útoky hackerov. Android 16 príde s revolučnou funkciou

Autor: Peter

Operačný systém Android sa každým rokom zlepšuje. Aktuálne najnovšou verziou je Android 15, no už teraz sa dozvedáme novinky ohľadom…