Počítačové implantáty pomáhajú ľuďom
Počuli ste už o spoločnosti Neuralink založenej podnikateľom Elonom Muskom v roku 2016? Firma vyvíja rozhranie medzi mozgom a počítačom, ktoré je plne implantovateľné do mozgu, no kozmeticky neviditeľné. Navrhli ho tak, aby vám umožnil ovládať počítač alebo mobilné zariadenie, popisuje spoločnosť Elona Muska svoj mozgový počítačový implantát.
Nová technológia má potenciál zmeniť životy miliónov ľudí so zdravotným postihnutím. Neuralink aktuálne zverejnil bližšie informácie o prvých troch pacientoch, ktorí dostali jeho implantát s názvom Link. Táto technológia im umožňuje – v prenesenom význame – získať „telepatické“ schopnosti. Vďaka nim dokážu pacienti ovládať digitálne zariadenia iba svojou mysľou.
Prelomovú technológiu aktuálne používajú traja dobrovoľníci: Noland, Alex a Brad. Všetci trpia ochorením, ktoré im bráni v pohybe rúk a nôh ako u zdravých ľudí. Noland a Alex majú poranenie miechy, ktoré im spôsobilo ochrnutie. Brad trpí amyotrofickou laterálnou sklerózou. Ide o chorobu známu pod skratkou ALS. Toto progresívne ochorenie postupne oslabuje svaly a vedie k strate motorických funkcií.
Prvé výsledky Neuralinku
Traja pacienti sú súčasťou klinickej štúdie, ktorá skúma bezpečnosť a efektivitu technológie Link. Doteraz ju používali spolu viac ako 670 dní, pričom jej neoddeliteľnou súčasťou je Telepathy, teda softvér na ovládanie zariadení mysľou. S ním pracovali pacienti doposiaľ viac ako 4 900 hodín. Číslo neustále rastie, ich interakcia s technológiou je totiž čoraz lepšia.
Noland hovorí, že vďaka novinke sa po plaveckej nehode dokáže znova spojiť so svetom. Predtým ovládal tablet pomocou paličky v ústach, čo bolo únavné a obmedzujúce. Teraz slobodne sufruje na internete, hrá hry a vzdeláva sa. Dokonca zorganizoval živý stream na platforme X (bývalý Twitter). Alex, ktorý sa pred úrazom venoval dizajnu, dokáže znovu pracovať s grafickým softvérom.
Brad, ktorý sa v pokročilom štádiu ALS stretával s problémami pri komunikácii, zvláda vďaka novej technológii písať texty na obrazovke. Opäť komunikuje s rodinou či blízkymi.
Budúcnosť pre milióny pacientov
Skúsenosti nazbierané v rámci klinickej štúdie budú neoceniteľné pri zdokonaľovaní a prispôsobovaní tak, aby mozgový implantát Elona Muska a jeho firmy pomohol čo najviac pacientom.
Neuralink nateraz pokračuje v klinických testoch v USA a Kanade. Firma sa chystá aj do Európy, a to konkrétne do Veľkej Británie.