Microsoft zrušil Skype, odporúča náhradu
Po 21 rokoch sme sa rozlúčili s legendou internetovej komunikácie. Microsoft zrušil Skype a vydal jasné odporúčanie pre používateľov, čo robiť. Firma ukončila prevádzku komunikačnej platformy a tento krok znamená koniec jednej z najikonickejších služieb internetu, ktorá zásadne ovplyvnila spôsob, akým sme komunikovali na diaľku, píše Der Standard.
Microsoft už pred troma mesiacmi avizoval, že Skype čoskoro skončí. Informovali sme o tom aj v našom článku. Týka sa to používateľov tak platenej, ako aj bezplatnej verzie služby.
Ako alternatívu Microsoft ponúka svoju novšiu platformu Microsoft Teams. Tá už dlhšie patrí ku hlavným komunikačným nástrojom spoločnosti. Používateľom odporúča, aby si Teams stiahli a prihlásili sa pomocou svojho Skype účtu, čím si môžu preniesť svoje kontakty a históriu konverzácií. Funkcia volania na mobilné a pevné linky (ako v minulosti cez Skype číslo) však v Teams dostupná nie je.
Skype: Od revolúcie po zánik
Skype vznikol v roku 2003 v Estónsku ako projekt Niklasa Zennströma a Janusa Friisa. Bol revolučným riešením, ktoré umožňovalo bezplatné hlasové a neskôr aj videohovory cez internet. Jeho popularita prudko rástla, a to najmä medzi ľuďmi, ktorí chceli lacno komunikovať so zahraničím.

Microsoft kúpil Skype v roku 2011 za 8,5 miliardy dolárov a postupne ho integroval do svojho ekosystému. V roku 2017 predstavil vlastnú alternatívu – Microsoft Teams, ktorá sa rýchlo etablovala najmä v podnikovej sfére. Predovšetkým počas pandémie COVID-19 zažila obrovský nárast používateľov.
Na konci mal málo používateľov
Na vrchole svojej slávy mal Skype stovky miliónov používateľov mesačne. V posledných rokoch však jeho popularita výrazne klesla – podľa medializovaných údajov mal na konci svojej éry už len 30 miliónov aktívnych používateľov mesačne. Aj to nepochybne prispelo k tomu, že Microsoft zrušil Skype.
Rozlúčka s komunikačnou platformou je zároveň aj symbolickým koncom jednej digitálnej éry. Napriek tomu, že Skype už v poslednom období nepatril k lídrom trhu, jeho vplyv na vývoj internetovej komunikácie je nespochybniteľný. Aj mnohí Slováci majú veľa spomienok spojených v rozličných situáciách práve s touto platformou.