Škandál jednej z najväčších tech firiem sveta. Revolučnú AI trénuje cez torrenty

Autor: Peter Čítanie na 3 min.

Zuckerberg o tom vedel

Spoločnosť Meta, materská firma Facebooku, sa ocitla uprostred rozsiahleho súdneho sporu kvôli používaniu pirátskych kníh pri trénovaní svojich modelov umelej inteligencie. Autori spoločnosť obviňujú z masívneho porušovania autorských práv, čo otvára diskusiu o etike a legálnosti využívania dát v technologickom sektore.

Podľa súdnych dokumentov získala Meta cez torrenty minimálne 81,7 terabajtu textov, vrátane známych pirátskych knižníc Z-Library a LibGen. Viac ako 35,7 terabajtu pochádzalo z pirátskych zdrojov. Navyše, už v minulosti získala Meta z LibGen viac ako 80 terabajtov dát. Spoločnosť tvrdí, že ide o legálnu prax spadajúcu pod „fair use,“ no žalobcovia upozorňujú, že aj malé množstvo takto získaných dát môže viesť k trestnému vyšetrovaniu.

Aj interné e-maily odhalili, že niektorí zamestnanci Mety mali vážne etické pochybnosti. Nikolay Bashlykov, výskumný inžinier spoločnosti, označil torrentovanie pirátskych kníh za neetické a právne rizikové. Meta sa údajne tieto aktivity snažila zakryť. Spoločnosť nepoužívala servery Facebooku, aby zabránila spätnému vystopovaniu. Torrentovací klienti boli nastavení tak, aby minimalizovali zdieľanie dát do výmenných sietí.

Meta AI
Zdroj: ChatGPT

Dokumenty tiež naznačujú, že o používaní pirátskych dát vedel aj samotný šéf spoločnostiMark Zuckerberg. To však protirečí jeho predchádzajúcim tvrdeniam, že s tými nemal nič spoločné. Táto skutočnosť vrhá tiež na obranu Mety v súdnom procese, kde autori rozšírili teóriu distribúcie o tvrdenie, že Meta nelegálne „seedovala“ pirátske knihy.

Meta nie je jediná, má to širší súvis

Meta však nie je vôbec jediná firma, ktorá čelí podobným obvineniam. Autori a autorky (napríklad Paula Tremblaye či Sarah Silverman) žalujú aj spoločnosti OpenAI, Nvidia a Databricks za používanie pirátskych kníh na trénovanie svojich modelov umelej inteligencie. Tento spor odhaľuje širší problém v technologickom sektore, kde firmy čerpajú dáta z neoverených zdrojov. Paradoxom je tiež to, že OpenAI nedávno obvinila čínsky DeepSeek z toho, že trénovala svoju AI na jej výstupoch, čím porušila pravidlá používania.

Slováci môžu dnes zo spomínaných nástrojov umelej inteligencie využívať ChatGPT aj DeepSeek, populárny je aj nástroj Gemini od Googlu. Meta AI na Slovensku a v krajinách Európskej únie zatiaľ dostupná nie je, dôvodom sú regulačné nejasnosti týkajúce sa práve používania dát na trénovanie AI modelov.

 

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Veľká zmena: Známu aplikáciu vo Windows nahrádza úplne nová

Autor: Peter

Už žiadna Vzdialená plocha V dynamickom svete technológií sa produktivita stále viac spolieha na flexibilné nástroje, ktoré umožňujú prácu odkiaľkoľvek.…

Ľudia zúria. Známa služba zrušila seriál so skvelým hodnotením

Autor: Zuzana Hlašeková

Seriál končí aj napriek výborným hodnoteniam Apple TV+ nedávno oznámil, že sci-fi seriál Sunny nedostane druhú sériu, čím zmaril nádeje…

Horúca novinka: Gigantický IT obchod za 32 miliárd je spečatený

Autor: Peter Steigauf

Google urobil významné rozhodnutie Google kupuje spoločnosť Wiz. Internetový gigant pohltí kyberbezpečnostnú firmu za 32 miliárd dolárov, oznámila v utorok…

Android 15 a One UI 7 prichádza na ďalšie Samsungy. Tu je zoznam modelov + dátum

Autor: Peter

Samsung je vo svete smartfónov s Androidom lídrom v oblasti aktualizácií svojich modelov. Pre tie najlepšie ponúka mimoriadne dlhú podporu,…

Nepomohla ani hviezda Batmana. Sľubné sci-fi skončí v katastrofálnej strate

Autor: Zuzana Hlašeková

Malo to byť prelomové sci-fi, je z toho 100 miliónový prepadák Warner Bros. čelí ďalšiemu finančnému fiasku. Ich nový sci-fi…

Mimoriadne: Slovenskí podnikatelia s iPhonmi získali najdôležitejšiu novinku za dlhé roky

Autor: Peter

Slovenská sporiteľňa prichádza s novinkou, ktorá uľahčí život malým firmám, živnostníkom a podnikateľom. Na prijímanie bezkontaktných platieb už nebudú potrebovať…