Zmena Chrome, ktorá otrasie trhom
V súvislosti s vedeckým a technologickým pokrokom sa ľuďom v dnešných časoch žije lepšie. Zároveň však pribúdajú spoločnosti, ktoré vďaka správnemu využitiu technológií enormne zbohatli. Niektorým sa dokonca podarilo stať sa monopolom, čo pre konkurenčný boj nie je ideálne. Ak sa nejaká spoločnosť stane monopolnou, často svoju pozíciu na trhu využíva vo svoj prospech a prakticky nedá možnosť rásť žiadnej konkurencii.
Google má „monopol v oblasti vyhľadávania“
Americké súdy takto rozhodli aj o spoločnosti Google, ktorá má podľa nich monopol v oblasti vyhľadávania, informuje portál The Verge. Tamojšie ministerstvo spravodlivosti (DOJ) teraz na základe tohto rozhodnutia koná a Googlu sa to určite nebude páčiť. V pláne je požiadať spoločnosť, aby prakticky predala svoj prehliadač Chrome. Chrome je najobľúbenejším a najpoužívanejším internetovým prehliadačom na svete. Či už na počítačoch alebo v smartfónoch.
Použitie Chrome pri propagácii produktov Google je jednou z vecí, ktoré obmedzujú rast konkurencie a férový konkurenčný boj. Spôsobov, ako je možné takýto monopol rozbiť, je viacero. Jedným z návrhov je, aby Google oddelil operačný systém Android od Vyhľadávania a Obchodu Play.
Používatelia Android smartfónov si už nejaký čas vďaka protimonopolnému konaniu napríklad pri prvom nastavovaní svojho zariadenia vyberajú predvolený vyhľadávač. To tu predtým nebolo a Google bol prednastavený, čo ale očividne nestačí.
Návrhov je viacero
Ďalšie návrhy zahŕňajú väčšiu kontrolu pre inzerentov nad tým, kde sa ich reklamy zobrazujú a povinnosť Googlu zdieľať viac údajov s obchodnými partnermi. Taktiež by webové stránky získali väčšie možnosti brániť svoj obsah pred využívaním v rámci nástrojov umelej inteligencie Googlu. DOJ chce zároveň zakázať exkluzívne zmluvy, ktoré výrazne prispeli k monopolnému postaveniu spoločnosti.
Google samozrejme tieto kroky odmieta a určite sa bude brániť všetkými dostupnými prostriedkami. Viceprezidentka spoločnosti pre regulačné záležitosti, Le-Anne Mulhooland, ich označila za „radikálnu agendu, ktorá prekračuje rámec právneho prípadu.“ Ďalej tvrdí, že tieto opatrenia môžu poškodiť používateľov a spomaliť inovácie.
Súčasná situácia naznačuje, že vláda USA je pripravená zasiahnuť do technologického sektora tvrdou rukou. Ak budú návrhy DOJ prijaté, môžu zásadne zmeniť tvár digitálneho trhu, a to nielen v USA.