Balíčky za pár eur sú pre EÚ veľkým problémom
EÚ čelí náporu lacných balíčkov prichádzajúcich z ázijských online obchodov, ako sú AliExpress, Shein či Temu. Tieto extrémne lacné platformy spôsobujú nielen ekonomické, ale aj bezpečnostné problémy, a preto Európska komisia zvažuje zavedenie nových opatrení na ich reguláciu. Na tému upozornil portál Techcrunch.
V súčasnosti neplatia clo na tovar s hodnotou nižšou ako 150 eur. To otvára dvere obrovskému množstvu zásielok, ktoré denne zaplavujú krajiny EÚ. Len v Holandsku každú sekundu pristane približne 40 balíčkov z Ázie cez leteckú alebo námornú dopravu. Preťažené colné úrady jednoducho nie sú schopné fyzicky kontrolovať všetky zásielky.
Nové návrhy: Poplatky alebo daň
Európska komisia neplánuje zrušiť uvedenú hranicu 150 eur, ale zvažuje iné opatrenia. Jedným z návrhov je zavedenie administratívneho poplatku za každý balíček. Ďalšou možnosťou je špeciálna daň z príjmov online platforiem, ktorá by sa vzťahovala na ich predaj v rámci EÚ. Tieto návrhy by však vyžadovali zdĺhavé rokovania nielen s členskými štátmi EÚ, ale aj so Svetovou obchodnou organizáciou (WTO).
EÚ chce chrániť výrobcov aj spotrebiteľov
Hlavným cieľom plánovaných opatrení je zvýšiť cenu lacného dovážaného tovaru, čím by sa znížila jeho atraktivita. Takýto krok by nielen pomohol chrániť európskych výrobcov, ktorí nemôžu konkurovať extrémne nízkym cenám z Ázie, ale zároveň by zlepšil dodržiavanie bezpečnostných noriem. Lacný dovážaný tovar často neprejde kontrolami kvality a môže byť nebezpečný.
Ak EÚ tieto opatrenia prijme, mohlo by to znamenať koniec éry superlacných nákupov z Ázie. Očakáva sa však, že proces schvaľovania a implementácie bude náročný, pričom odpor môžu vyvolať nielen dotknuté krajiny, ale aj samotní spotrebitelia, ktorí si na tieto nákupy zvykli. Európska únia však zdôrazňuje, že cieľom je chrániť trh, bezpečnosť a férovú konkurenciu.