ESET vydal varovanie: Severokórejskí hackeri zaútočili, medzi obeťami sú aj Slováci

Autor: Zuzana Hlašeková Čítanie na 4 min.

Hackeri napojení na Severnú Kóreu spustili novú kybernetickú operáciu s názvom DeceptiveDevelopment. Zameriavajú sa na vývojárov softvéru na voľnej nohe a využívajú falošné pracovné ponuky, aby ich okradli o kryptomeny a citlivé údaje. Výskumníci spoločnosti ESET odhalili, že táto kampaň prebieha od roku 2024 a útočníci pri nej predstierajú, že sú recruiteri ponúkajúci atraktívne pracovné príležitosti.

Hackeri oslovujú svoje obete prostredníctvom platforiem, ako sú LinkedIn, Upwork, Freelancer.com či Crypto Jobs List. Na týchto stránkach buď priamo kontaktujú vývojárov, alebo zverejňujú falošné pracovné ponuky. Aby pôsobili dôveryhodne, vytvárajú falošné profily alebo kompromitujú existujúce účty skutočných ľudí.

Počas pracovného pohovoru žiadajú vývojárov, aby vykonali test kódovania. Poskytnú im súbory uložené na platformách ako GitHub alebo GitLab, ktoré však obsahujú škodlivý kód. Po spustení týchto súborov hackeri získajú prístup k zariadeniu obete.

„Keď vývojár spustí projekt, jeho zariadenie sa okamžite kompromituje. Útočníci využívajú podobné techniky ako pri iných kampaniach spojených so Severnou Kóreou,“ vysvetľuje Matěj Havránek, výskumník spoločnosti ESET, ktorý tento útok analyzoval.

hacker slovensko.sk podvod
Zdroj: freepik AI

ESET upozorňuje na to, ako to funguje

Hackeri sa zameriavajú na vývojárov pracujúcich v systémoch Windows, Linux a MacOS. Ich hlavným cieľom je získať kryptomeny, no môžu sa zamerať aj na kybernetickú špionáž. Škodlivý kód často ukrývajú v časti projektu, ktorá nesúvisí s úlohou zadanou vývojárovi. Takto ho zamaskujú a vývojár si ho nevšimne.

Kybernetická kampaň využíva dvojfázový útok s dvoma typmi škodlivého kódu. Najprv útočníci nasadia malvér s označením BeaverTail, ktorý má dve hlavné funkcie – odcudzuje prihlasovacie údaje uložené v prehliadačoch a zároveň slúži na stiahnutie ďalších škodlivých programov.

Po úspešnej prvej fáze nasleduje druhá, v ktorej sa aktivuje softvér InvisibleFerret. Tento nástroj kombinuje funkcie špionážneho programu a zadných vrátok, čím umožňuje útočníkom získať plnú kontrolu nad napadnutým zariadením. InvisibleFerret dokáže navyše inštalovať legitímne aplikácie pre vzdialenú správu, napríklad AnyDesk, ktoré útočníci následne zneužívajú na ďalšie škodlivé aktivity.

DeceptiveDevelopment je ďalšou zo série kampaní, ktoré severokórejskí hackeri využívajú na krádež peňazí. Táto operácia ukazuje, ako sa ich záujem presúva z tradičných financií na kryptomeny.

Podľa telemetrie spoločnosti ESET hackeri nevyberajú obete podľa geografickej polohy. Snažia sa zasiahnuť čo najviac vývojárov, aby zvýšili svoje šance na úspech. Obete tejto kampane sa nachádzajú aj na Slovensku.

eset
Zdroj: Pixabay.com/cliff1126

Bezpečnostní analytici zdôrazňujú, že kybernetickí útočníci si často vyberajú špecializované platformy zamerané na kryptomeny a blockchain, pretože tieto lepšie slúžia ich zámerom. K takýmto platformám sa radia napríklad Moonlight, We Work Remotely alebo Crypto Jobs List. Potenciálne obete prijímajú škodlivé súbory dvoma spôsobmi – buď ich dostanú priamo na danej platforme, alebo prostredníctvom odkazov vedúcich na externé úložiská.

Následne ich útočníci navedú, aby do projektu implementovali nové funkcionality, vyriešili údajné chyby, prípadne spustili projekt kvôli testovaniu. Práve počas tohto procesu dochádza k infikovaniu zariadenia obete škodlivým kódom.

Výskumníci spoločnosti ESET odporúčajú vývojárom zvýšiť opatrnosť pri interakciách na platformách pre freelancerov. Dôkladné preverovanie pracovných ponúk a zdrojov súborov môže zabrániť tomu, aby sa stali obeťami tejto kampane.

Obsahuje témy:

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Návrat, na aký čaká celý svet. Johnny Depp je veľmi blízko k novému filmu Piráti Karibiku

Autor: Erik Košťany

Bude Johnny Depp znovu v sérii Piráti Karibiku? Johnny Depp môže hlásiť svoj návrat k sérii Piráti Karibiku, ako hovori…

Doklady v mobile majú masívny úspech u Slovákov. Toto všetko ešte len prinesú

Autor: Tomáš

Digitalizácia, alebo proces prechodu z analógových formátov na formáty digitálne, prináša nové možnosti a efektívnosť do rôznych oblastí nášho života.…

AKTUÁLNE: Google na kolenách. Bude musieť predať Chrome aj Android

Autor: Kristína Sudorová

Pád digitálneho giganta Google je jednoznačne jedna z najväčších spoločností na svete, ktorá absolútne dominuje digitálnym trhom s prehliadačmi či…

Slováci ich milovali. Legendárne filmy s monštrami dostanú aj špičkový seriál

Autor: Erik Košťany

Pacific Rim dostane seriál Minulý rok sa rozšírila informácia o tom, že dvojica filmov Pacific Rim (u nás pri prvom…

Toto nie je ďalšia bezcenná „tech-hračka“. Prečo ho tisíce rodičov považujú za absolútnu revolúciu?

Autor: Kristína Sudorová

Toto nie je len ďalšia hračka pre bábätko V 21. storočí je život bez najnovších moderných vychytávok takmer nemožný. Na…

Škandál: Windows 11 sa aktualizuje na počítačoch, kde to zakázali

Autor: Peter

V posledných dňoch sa vo firemnom IT svete objavil problém, ktorý zamestnal nejedného správcu IT. Na firemných počítačoch spravovaných prostredníctvom…