Zo Zeme bude možné sledovať vesmírne divadlo, aké uvidíte len raz za život

Autor: Peter Čítanie na 2 min.

Nočná obloha by mohla čoskoro ponúknuť veľkolepé predstavenie, na ktoré sa len tak nezabúda. Hviezdny systém T Coronae Borealis sa totiž pripravuje na potenciálny výbuch novy. Táto vzácna astronomická udalosť sa vyznačuje dramatickým zvýšením jasu a sľubuje, že očarí pozorovateľov aj vedcov. Na tému upozornil portál Newsweek.

Vedci pôvodne očakávali, že k javu dôjde počas roka 2024, no nestalo sa tak. Od Zeme je hviezda vzdialená približne 3000 svetelných rokov a v čase, kedy bude zaznamenaný výbuch, bude na nočnej oblohe žiariť približne rovnako ako Polárka, ktorá je okrem Slnka najjasnejšou hviezdou viditeľnou zo Zeme. Mimochodom, je k nám približne 10-krát bližšie. Zaujímavé je tiež, že momentálne vôbec hviezda nie je viditeľná voľným okom.

T Coronae Borealis vybuchuje pravidelne

T Coronae Borealis dostala prezývku „Hviezda plameňa“ a vybuchuje pravidelne. Naposledy sa tak stalo v roku 1946, predtým v rokoch 1787 a 1866. Tento výnimočný systém pozostáva z dvoch starnúcich hviezd – červeného obra a bieleho trpaslíka. Biely trpaslík pôsobí ako kozmický zlodej, ktorý ťahá materiál zo svojho červeného obrieho spoločníka v procese nazývanom narastanie.

T Coronae Borealis
Zdroj: ChatGPT

Bielym trpaslíkom sa raz v budúcnosti stane aj naše Slnko. Keď spotrebuje všetko svoje jadrové palivo a prejde fázou červeného obra, zrúti sa do extrémne horúceho a hustého jadra.

Stane sa tak v roku 2025

Pozorovatelia už v roku 2016 odhalili zvyšujúci sa jas a posun smerom k modrému svetelnému spektru. To isté sa dialo pred rokom 1946, kedy tento jav nastal naposledy. Bez ďalekohľadu hviezdu síce teraz vidieť nemôžeme, no počas javu bude jej jas približne 1000-krát silnejší a viditeľná bude bez problémov. Viditeľná by potom mala byť približne týždeň.

Hviezda je momentálne viditeľná ďalekohľadom na rannej oblohe tesne pred východom Slnka. Každým dňom vychádza o niečo skôr a do apríla bude viditeľná na nočnej oblohe. Aktuálnu situáciu už monitoruje aj teleskop Fermi od NASA a zhromažďuje dôležité údaje v nádeji, že zachytí to, na čo všetci čakáme.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Takto vyzerá úplne nový Netflix. Služba sa od základov zmení

Autor: Tomáš

Netflix je v súčasnosti najúspešnejšou video streamovacou službou. Podľa štatistík z roku má 301,6 milióna aktívnych predplatiteľov vo viac ako…

Šokujúce video. Humanoidný robot zaútočil na ľudí v továrni

Autor: Peter

Stalo sa to, čoho sa ľudia naozaj desia. Humanoidný robot, ktorý pravdepodobne nefungoval psrávne, zaútočil na ľudí a stal sa…

Toto je prvý Android s tajomným tlačidlom, navyše vyzerá ako dvojník iPhonu

Autor: Kristína Sudorová

Za málo peňazí veľa muziky Čínsky výrobca Honor len minulý mesiac rozšíril svoje portfólio o nový smartfón - Honor 400 Lite.…

Píšte si dovolenky. Mafia 4 predstavila strhujúcu ukážku priamo z hry

Autor: Erik Košťany

Herný trailer na hru Mafia: The Old Country Nicky Baynes, prezident spoločnosti Hangar 13, Alex Cox, riaditeľ hernej série a…

Nay končí v týchto 9 predajniach, preberie ich silný hráč. Predaj si vynútil štát

Autor: Peter Steigauf

Predajne Nay zmiznú z lukratívnych lokalít Nastáva dôležitý krok na trhu obchodov s elektronikou. Viaceré predajne Nay získala sieť Planeo…

Google maže Gmail účty. Rýchlo zachráňte ten svoj, tu je návod

Autor: Peter Steigauf

Podceňovaná hrozba pre používateľov Gmailu Internetový gigant pristúpil k nepopulárnemu kroku. Google maže účty, ktoré vyhodnotí ako neaktívne, upozorňuje firma.…