Prvá sieť 5G Standalone v krajine
Orange spustil ako prvý operátor na Slovensku novú generáciu 5G siete. Nazýva sa 5G Standalone (5G SA) a ide o plnohodnotnú, samostatnú 5G sieť. Prináša zásadné zlepšenia v oblasti latencie, spoľahlivosti, bezpečnosti a najmä umožňuje vytvárať sieťové riešenia na mieru pre štátny sektor, firmy a organizácie, oznámil operátor v tlačovej správe.
Novinka je nateraz určená pre biznis klientov a retailoví zákazníci ku nej nemajú prístup. V čom presne spočíva rozdiel oproti bežnej 5G sieti? Technológia 5G SA nie je závislá od infraštruktúry 4G. Vďaka tomu prináša výhody oproti doterajším 5G sieťam a výrazné zlepšenia v parametroch ako garantované rýchlosti sťahovania, extrémne nízka odozva siete (latencia až 12 ms), či vysoká úroveň kyberbezpečnosti.
Revolúcia v TV sektore či zdravotníctve
„Vďaka 5G SA môžeme zo siete vytvoriť niekoľko nezávislých virtuálnych sietí (network slicing), pričom každá z nich bude mať garantované vlastnosti presne podľa potrieb zákazníkov. Predstavuje to revolúciu v oblasti živého vysielania televízií, zdravotníctva, priemyslu, či firemnej komunikácie,“ hovorí Katarína Boledovičová, riaditeľka Orange Slovensko pre B2B a zákaznícku skúsenosť.
Od marca 2025 pokrýva Orange svojou 5G SA sieťou 38 % populácie Slovenska, pričom do konca roka plánuje dosiahnuť pokrytie 52 % obyvateľstva. Technológia je aktuálne dostupná v 40 mestách po celej krajine.

„Firmám prinášame možnosť vytvoriť si privátne 5G siete, ktoré dokážu plne nahradiť existujúce Wi-Fi riešenia v kritických aplikáciách. Príklady zo sveta ukazujú, že práve táto technológia mení pravidlá hry v mnohých odvetviach,“ popisuje Katarína Boledovičová.
Inteligentné zdravotníctvo, moderní poľnohospodári
Čo všetko môže nová generácia 5G priniesť? V priemysle a výrobnom sektore ide najmä o digitalizáciu procesov. Príkladov je veľa: roboty riadené v reálnom čase, prediktívna údržba, autonómne vozidlá či inteligentné stroje.

Vylepšená 5G sieť zaujíma aj poľnohospodárov, a to napríklad z hľadiska bezdrôtového ovládania a monitorovania poľnohospodárskych strojov a robotov. Rovnako tak neustále prebieha vývoj rozličných smart senzorov na monitorovanie a analýzu údajov o pôde, rastlinách či zvieratách. Veľkou témou je monitorovanie počasia z hľadiska optimalizácie zavlažovania a analýz pôdy.
Do tretice patrí medzi ovplyvnené sektory zdravotníctvo. Samostatná 5G sieť umožňuje vznik inteligentného nemocničného prostredia. Do tejto oblasti patrí telemedicína, čiže napríklad zdravotné konzultácie a operácie na diaľku vrátane pripojenia rôznych zdravotníckych zariadení cez 5G.