Odhalili nekalé praktiky Spotify. Služba využíva odporné praktiky

Autor: Peter Čítanie na 3 min.

Hudobný svet šokovali nové obvinenia voči streamovacej platforme Spotify. Podľa najnovšej knihy Mood Machine: The Rise of Spotify and the Cost of the Perfect Playlist od Liz Pellyovej, platforma cielene podporuje takzvaných ghost artists – neexistujúcich umelcov, s cieľom vyhnúť sa vyplácaniu honorárov skutočným interpretom. Na tému upozornil portál Fururism.

Spotify vraj vyvinulo tajný interný program, ktorý preferuje lacnú a generickú hudbu. Tento model zahŕňal spoluprácu s produkčnými firmami, ktoré tvorili akúsi „hudbu do pozadia.“ Inak povedané, nízko-rozpočtové skladby, často anonymne vydávané na platforme. Spotify nielenže financovalo tvorbu týchto skladieb, ale ich zamestnanci aj aktívne pridávali do rôznych obľúbených playlistov.

Množstvo playlistov a nátlak na zamestnancov

Program vznikol približne v roku 2015 a v roku 2017 sa stal jednou z hlavných stratégií zvyšovania ziskov Spotify. Do roku 2023 bol tento model zodpovedný za obsah viac ako 150 playlistov, z ktorých viaceré boli takmer úplne naplnené týmito skladbami. Spoločnosť údajne spočiatku tieto skladby propagovala nenápadne, neskôr sa to však zmenilo na aktívny nátlak, hovoria bývalí zamestnanci.

spotify
Zdroj: Pixabay.com/ASPhotohrapy

Najskôr išlo o nevinné odporúčanie v štýle, že „ak to pridáš, bude to skvelé.“ Časom tieto odporúčania prešli do agresívnejšieho typu v štýle „táto skladba sedí k štýlu playlistu, prečo ju nevyskúšať.“ Niektorí zamestnanci sa jasne vyjadrili, že proti takémuto správaniu majú etické výhrady, no veľmi im to nepomohlo a boli nahradení novými. Takými, ktorí neprotestovali.

Vytvára platforma naozaj nejakú hudbu?

Najväčšou iróniou tohto správania Spotify je fakt, že firma chce ušetriť na honorároch, ktoré už teraz predstavujú len zlomok z centu za prehratie. Platforma síce už dávnejšie vyhlásila, že hudbu nevytvára interne, no jej CEO nedávno vyhlásil, že náklady na tvorbu obsahu sú takmer nulové. Vyjadrenie je však rozporuplné a nesúhlasí s tým, že Spotify hudbu nevytvára. Tak ako to vlastne je? Nejaké náklady tam predsalen sú.

Tieto obvinenia vo všeobecnosti poukazujú na čiernu stránku digitálnych streamovacích služieb, ktoré uprednostňujú profit pred podporou autentickej hudby. Ak sú tieto tvrdenia naozaj pravdivé, Spotify môže čeliť ďalšiemu tlaku verejnosti a umelcov, ktorí si chcú nárokovať odmenu za svoju prácu.

Obsahuje témy:

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Majú státisíce stiahnutí na Slovensku. Tieto populárne aplikácie vás špehujú

Autor: Tomáš

Pri inštalácii aplikácií do vášho smartfónu ste si možno už všimli, že vývojári si od vás žiadajú rôzne povolenia. Väčšinou…

Zlá správa pre iPhony Slovákov, nová aktualizácia vás brutálne naštve

Autor: Peter Steigauf

Vydali najnovšiu verziu operačného systému iOS 18.4.1. Nová aktualizácia od Apple vždy spôsobí záujem miliónov používateľov a rovnako aj teraz…

Populárny seriál z 80. rokov dostane novú verziu. Režisérom ani nemohol byť lepší človek

Autor: Erik Košťany

Režisér Top Gunu chystá remake Miami Vice Spoločnosť Universal Pictures chystá remake Miami Vice, populárneho akčného detektívneho seriálu z 80.…

Nový radar s umelou inteligenciou vytrestá priestupok, ktorý robíte za volantom zrejme aj vy

Autor: Peter Steigauf

AI nahrádza policajtov, motoristi zúria Vodičom robia poriadne vrásky na čele: Nové radary si posvietia na priestupky, u ktorých by…

Slávna hra Slovákov nasadila odpornú taktiku, po zaplatení získali hráči masívnu výhodu

Autor: Erik Košťany

EA Sports FC 25 s Premium Pass Hráčov tento postup nahneval už pri tituloch ako Warzone či Fortnite, teraz neslávny…

Zabudnite na útoky hackerov. Android 16 príde s revolučnou funkciou

Autor: Peter

Operačný systém Android sa každým rokom zlepšuje. Aktuálne najnovšou verziou je Android 15, no už teraz sa dozvedáme novinky ohľadom…