S rastúcou popularitou ale najmä kompetentnosťou umelej inteligencie sa začali ľudia sami seba pýtať otázku: „Môže ma jedného dňa v mojej práci nahradiť AI?“. Aj napriek tomu, že sa schopnosti systému posúvajú neustále dopredu, pri väčšine profesií je to zatiaľ stále jasné „nie“.
Ľudia, ktorí zo vzostupu umelej inteligencie naopak získavajú, sú programátori a IT špecialisti. Nielen, že im už dnes dokáže významne zrýchliť a uľahčiť ich prácu, ale len vďaka nim a ich práci sa môže do budúcna zlepšovať. Štát si narastajúci dopyt po tejto profesii uvedomuje rovnako dobre ako súkromný sektor. Aj preto sa rozhodol lákať IT-čkarov na oveľa vyššie platy.
Sadzby pre IT odborníkov sa rozdelia na dve nové kategórie
Ministerstvo investícií, informatizácie a regionálneho rozvoja SR zverejnilo na svojej stránke Štatistickú analýzu sadzieb IT odborníkov, ktorú každoročne pripravuje Inštitút Digitálnych a Regionálnych Politík (IDRP). V ňom mimo iného uvádza referenčný cenník obsahujúci sadzby za človekodeň bez DPH podľa jednotlivých profesií v procese vývoja IT riešenia, resp. jeho technickej podpory. Jedná sa o veľmi dôležitý materiál, nakoľko z neho pri svojich analýzach a odporúčaniach vychádza aj Útvar hodnoty za peniaze MF SR.

Vyplýva z neho, že v roku 2025 došlo prvýkrát k zmene v prístupe k sadzbám. Aplikovala sa totiž takzvaná dvojaká sadzba, ktorá rozdeľuje to, či je daná IT služba kriticky potrebná pre fungovanie štátu (systémy kategórie III) alebo nie. Odborníci, ktorí v tejto kritickej infraštruktúre pracujú, si tak v priemere môžu denne prísť až na 569 € bez DPH. U zamestnancov, ktorí sú mimo kritickej infraštruktúy je to potom 450 € na deň bez DPH.
Po rokoch poklesu sadzieb v IT oblasti sa trend obracia
Z údajov zo zmlúv uzatvorených v rokoch 2020 – 2024 ďalej tiež vyplýva, že aj napriek nárastu pri niektorých profesiách jednotkové sadzby za nákup IT pozícií klesli oproti poslednému hodnoteniu (2020 – 2022) v priemere o 6,05 %. Sadzby vzrástli pri profesiách tester (5 %), technik (11 %), administrátor (6 %). Zvýšila sa aj takzvaná „blended rate“ sadzba, ktorá je určená plošne bez ohľadu na zloženie jednotlivých profesií, a to až o 14 %.

Najväčší pokles zaznamenali špecialisti (11 %), analytici (9 %) a vedúci projektov (7 %). Sadzby klesli aj pri pozíciách podpora a architekt. Školitelia a pracovníci zabezpečujúci rutinné práce a ostatné pozície zostali na rovnakej úrovni ako pri poslednom hodnotení.
Je vidno, že štát si stále väčšie riziko kybernetických hrozieb dobre uvedomuje a preto sa snaží dorovnať platy IT pracovníkov v súkromnom sektore. Z dát združenia ITAS aktuálne vyplýva, že nové platy vo verejnom sektore sú hodnotovo niekde medzi platmi juniorov a seniorov v súkromnom sektore. Ak chce teda štát nalákať tých najlepších, bude sa musieť snažiť ešte o niečo viac.