Allegro je jedna z najväčších nákupných online platforiem v Poľsku a patrí medzi najväčšie e-commerce platformy v strednej a východnej Európe. V poslednom období sa snaží výraznejšie presadiť aj na slovenskom trhu, do marketingu investuje nemalé peniaze. Slovenská verzia e-shopu bola spustená v roku 2022.
Allegro má nové, prísnejšie podmienky
Platforma teraz sprísnila podmienky na predajcov, ktorí na nej chcú predávať svoje produkty. Cieľom úprav je zlepšiť rýchlosť doručenia a kvalitu ponuky ako-takú, čo v konečnom dôsledku zlepší celkový používateľský zážitok.

Tlačová správa uvádza, že predajcovia, ktorí majú sídlo mimo Európskeho hospodárskeho priestoru, môžu na Allegro.sk predávať len v prípade, ak majú produkty fyzicky dostupné v európskych skladoch. Navyše, tovar musí spĺňať minimálne hodnoty skóre kvality pri plnení predchádzajúcich objednávok, ktoré si určuje samotná platforma.
O desiatky miliónov ponúk menej
Táto zmena sa spočiatku môže zdať ako nie príliš významná, no viedla k odstráneniu desiatok miliónov ponúk od neeurópskych predajcov. Allegro chce efektívnejšie spravovať svoj rozsiahly katalóg, a zároveň posilniť ochranu slovenských zákazníkov.
„Naďalej vítame predajcov z celého sveta, ktorí chcú spĺňať európske štandardy a pôsobiť v rámci EÚ. Týmto krokom aktívne motivujeme neeurópskych predajcov, aby dodržiavali európske pravidlá – vrátane predpisov týkajúcich sa bezpečnosti výrobkov, ochrany spotrebiteľa a daňových povinností. Vieme tiež, že slovenskí zákazníci si cenia rýchle doručenie, a tento krok pomáha zabezpečiť, aby rýchlosť ostala súčasťou ich nákupného zážitku,“ hovorí Michał Marcińczyk, riaditeľ medzinárodnej expanzie skupiny Allegro.
Platforma ďalej uvádza, že už dlhší čas podniká rôzne kroky na zabezpečenie kvality ponuky. Len v roku 2024 zablokovala viac ako 122 miliónov pokusov o zalistovanie produktov, ktoré nespĺňali požadované štandardy. Odstránených bolo tiež približne 240-tisíc podozrivých predajcov.
Jasný odkaz: Nie sme žiadna Čína
Allegro sa týmito opatreniami chce najmä odlíšiť od čínskej konkurencie, ako napríklad Temu a podobne. Mnohí spotrebitelia ich hádžu do jedného vreca, pretože štýl fungovania týchto platforiem je dosť podobný. Allegro chce ale ponúkať tovar, ktorý spĺňa európske bezpečnostné normy, čím sa od čínskych konkurentov jasne odlišuje.