Veľká výmena svietidiel v Bratislave
Hlavné mesto Slovenska dostane teplejšie svetlo na úrovni 3000 K pre hlavné cestné úseky a 2200 K pre zvyšok cestných komunikácií. Bratislava mení svetlá namiesto neutrálnej bielej (4000 K). Označenie K sa používa pre jednotku K, ktorá udáva hodnotu pre teplotu farby svetla.
Svetlá v studenom odtieni sa v najväčšom meste Slovenska stanú minulosťou na základe kritických reakcií obyvateľov. Metropolitný inštitút Bratislavy už medzičasom upravil príslušné smernice, píše web bratislava.sme.sk.
„Ide o kompromis medzi energetickou efektívnosťou a pocitovou pohodou,“ vysvetľuje Metropolitný inštitút Bratislavy. Osvetlenie už stihli vymeniť v týchto lokalitách: Štefánikova, Šancová, Karadžičova, Dostojevského rad, Vajanského nábrežie a Rázusovo nábrežie.
Mesto sa bráni, že zmenu umožňuje aj technologický rozvoj. „Dnes už aj svietidlá s teplejšou intenzitou sú úspornejšie ako boli v minulosti, a tak si môžeme takúto výmenu dovoliť pri dodržaní predpokladaných úspor,“ cituje bratislava.sme.sk hovorcu mesta Bratislavy Petra Bublu.
Prechod na LED a problémy
Hlavné mesto vo veľkom investovalo do prechodu na LED svietidlá len pred niekoľkými rokmi. Bratislava mení svetlá opakovane, hoci pôvodne malo ísť o krok správnym smerom z hľadiska úspory energie a peňazí v mestskej pokladnici.

Nastali však problémy. Ukázalo sa, že nové svietidlá síce šetria mestský rozpočet, no sú príliš intenzívne. Stretli sa s negatívnym reakciami kvôli vysokému podielu bieleho svetla s negatívnym vplyvom na ľudí aj zvieratá. Zasahuje do prirodzeného cirkadiánneho rytmu a spomaľuje tvorbu melatonínu v ľudskom organizme. Výsledkom môže byť zhoršenie spánku.
Zatiaľ čo biele zdroje svetla sa hodia pre interiér, ako sú napríklad kancelárske priestory, v uliciach miest sa nestretávajú s pozitívnymi reakciami, čo ukázal aj príklad Bratislavy.
Bratislava mení svetlá aj v lesoparkoch
Studené svetlo však môže byť v hlavnom meste naďalej súčasťou vybraných úsekov, kde prináša prínos napríklad z hľadiska bezpečnosti cestnej premávky. Ide napríklad o miesta, kde dochádza k dopravným nehodám. Mesto si nový prístup pochvaľuje, výmena svetla sa vraj stretla s pozitívnymi reakciami Bratislavčanov.
Súčasťou odporúčaní Metropolitného inštitútu Bratislavy sa po nom stalo aj oranžové svetlo bez takzvanej modrej zložky. To majú nasadiť napríklad na Kolibe, Železnej studničke či Peknej ceste, teda v rámci lesoparkov hlavného mesta.