Najväčší čínski výrobcovia mobilov zvažujú šokujúci krok, spôsobí absolútnu anarchiu s Androidom

Autor: Kristína Sudorová Čítanie na 3 min.

Androidy, v ktorých nebude fungovať Google

Rok 2019 je pre spoločnosť Huwaei pamätný. Bohužiaľ, nie úplne v pozitívnom slova zmysle. Vtedy totiž Google odstrihol Huawei od operačného systému Android kvôli podozreniam zo špionáže, čo malo za následok, že všetky aplikácie kompatibilné s Android a Google prestali fungovať. Huawei si tak musel vystačiť sám a prišiel s vlastným operačným systémom HarmonyOS.

Tento krok sršiaci nezávislosťou a suverenitou sa stal inšpiráciou aj pre iné čínske spoločnosti, ktoré majú v pláne niečo veľmi podobné. Medzi tie patrí Xiaomi, Oppo, Vivo a OnePlus. Podľa všetkých informácií zvažujú spomenutí technologickí giganti vytvorenie verzii systému Android bez závislosti na mobilných službách od Google (GMS).

Ťažko povedať, čo vedie dané spoločnosti k takému razantnému kroku. Isté však je, že sa jedná o špekulatívny krok, ktorý vychádza najmä zo súčasného geopolitického obchodného napätia. To môže viesť k obavám čínskych výrobcov, že ich stihne rovnaký osud ako Huawei pred niekoľkými rokmi.

Xiaomi 15

Digitálne prostredie len pre čínskych výrobcov

Xiaomi sa rozhodne s ničím netají a usilovne pracuje na vývoji. Novú verziu svojej nadstavby s názvom HyperOS 3 už teraz považuje za plnohodnotný systém, aj keď ju momentálne len testuje. Tá je síce postavená na Androide 16, no mohla by stelesňovať prvý krok k nezávislosti. Samozrejme, že Xiaomi stále využíva služby Google a pravdepodobne ešte nejaký ten piatok aj bude.

V testovanom operačnom systéme od Xiaomi žiadny Google nehľadajte. Neobsahuje totiž nič, čo má s ním akúkoľvek nadväznosť – žiadne Mapy Google, obchod Google Play, YouTube či Gmail. Hlavným zámerom je vytvoriť svoje vlastné digitálne prostredie a byť tak pripravený úplne na všetko.

Okrem toho sa na povrch dostali aj špekulácie o údajnom takpovediac spiknutí čínskych výrobcov. Xiaomi spolu so skupinou BBK, ktorú tvorí Oppo, Vivo a OnePLus, a Huaweiom plánujú spojiť svoje sily a spolupracovať na vývoji nového systému. Ten by mal slúžiť k zníženiu samostatnosti od amerických značiek.

Vlastný systém nie je len tak

Ľahko sa povie a ťažšie spraví. Vytvoriť vlastný systém a vlastný digitálny priestor si vyžaduje ohromné množstvo investícií, času a trpezlivosti, pričom nikto negarantuje, že to vyjde. V Číne by sa tento systém mohol uchytiť, keďže tam nie sú službami Google v takej miere zžití. Globálny trh by však mohol zaznamenať pokles uživateľskej základne a trhového podielu. 

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Po 15 rokoch je späť ikonická rozprávka. Väčšie lákadlo ste už dlho nevideli v kine

Autor: Erik Košťany

Trailer na hrané Ako si vycvičiť draka Lepšiu pozvánku na kino na začiatok leta sme dlho nedostali. Legendárna rozprávka znovu…

Slovensko zaspalo dobu. Našu energetiku už nezachráni ani jadro

Autor: Tomáš

Národný energetický a klimatický plán (NEKP) bol predstavený Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky ešte v roku 2019. Bol vypracovaný na obdobie…

Najväčší čínski výrobcovia mobilov zvažujú šokujúci krok, spôsobí absolútnu anarchiu s Androidom

Autor: Kristína Sudorová

Androidy, v ktorých nebude fungovať Google Rok 2019 je pre spoločnosť Huwaei pamätný. Bohužiaľ, nie úplne v pozitívnom slova zmysle.…

Ľudia rozhodli: Toto je najlepšia banková aplikácia na Slovensku

Autor: Peter

Nedávno skončil ďalší ročník ankety Smart Banka 2025, ktorý pravidelne prináša celoslovenskú súťaž, ktorá nám prezradí, aká je najlepšia banková…

Internet je na nohách, GTA 6 dostalo nový trailer

Autor: Erik Košťany

Nový trailer na GTA 6 Hneď na začiatku mesiaca prišla nepríjemná správa pre veľké množstvo hráčov. Spoločnosť Rockstar Games oznámila,…

Rusko si nárokuje už aj herné štúdio. Vývojárov slávnej hry obvinili z extrémizmu

Autor: Kristína Sudorová

Ruská vláda si nárokuje už aj herné štúdio Aj tým menej zarytým hráčom nemusíme hru World of Tanks predstavovať. Jedná…