Androidy, v ktorých nebude fungovať Google
Rok 2019 je pre spoločnosť Huwaei pamätný. Bohužiaľ, nie úplne v pozitívnom slova zmysle. Vtedy totiž Google odstrihol Huawei od operačného systému Android kvôli podozreniam zo špionáže, čo malo za následok, že všetky aplikácie kompatibilné s Android a Google prestali fungovať. Huawei si tak musel vystačiť sám a prišiel s vlastným operačným systémom HarmonyOS.
Tento krok sršiaci nezávislosťou a suverenitou sa stal inšpiráciou aj pre iné čínske spoločnosti, ktoré majú v pláne niečo veľmi podobné. Medzi tie patrí Xiaomi, Oppo, Vivo a OnePlus. Podľa všetkých informácií zvažujú spomenutí technologickí giganti vytvorenie verzii systému Android bez závislosti na mobilných službách od Google (GMS).
Ťažko povedať, čo vedie dané spoločnosti k takému razantnému kroku. Isté však je, že sa jedná o špekulatívny krok, ktorý vychádza najmä zo súčasného geopolitického obchodného napätia. To môže viesť k obavám čínskych výrobcov, že ich stihne rovnaký osud ako Huawei pred niekoľkými rokmi.
Digitálne prostredie len pre čínskych výrobcov
Xiaomi sa rozhodne s ničím netají a usilovne pracuje na vývoji. Novú verziu svojej nadstavby s názvom HyperOS 3 už teraz považuje za plnohodnotný systém, aj keď ju momentálne len testuje. Tá je síce postavená na Androide 16, no mohla by stelesňovať prvý krok k nezávislosti. Samozrejme, že Xiaomi stále využíva služby Google a pravdepodobne ešte nejaký ten piatok aj bude.
V testovanom operačnom systéme od Xiaomi žiadny Google nehľadajte. Neobsahuje totiž nič, čo má s ním akúkoľvek nadväznosť – žiadne Mapy Google, obchod Google Play, YouTube či Gmail. Hlavným zámerom je vytvoriť svoje vlastné digitálne prostredie a byť tak pripravený úplne na všetko.
Okrem toho sa na povrch dostali aj špekulácie o údajnom takpovediac spiknutí čínskych výrobcov. Xiaomi spolu so skupinou BBK, ktorú tvorí Oppo, Vivo a OnePLus, a Huaweiom plánujú spojiť svoje sily a spolupracovať na vývoji nového systému. Ten by mal slúžiť k zníženiu samostatnosti od amerických značiek.
Vlastný systém nie je len tak
Ľahko sa povie a ťažšie spraví. Vytvoriť vlastný systém a vlastný digitálny priestor si vyžaduje ohromné množstvo investícií, času a trpezlivosti, pričom nikto negarantuje, že to vyjde. V Číne by sa tento systém mohol uchytiť, keďže tam nie sú službami Google v takej miere zžití. Globálny trh by však mohol zaznamenať pokles uživateľskej základne a trhového podielu.