Najnovšie nariadenie EÚ vstúpi do platnosti 20. júna 2025 a vzťahuje sa na bezdrôtové telefóny (používané pre pevné linky), smartfóny, bežné telefóny bez internetu a tablety s displejmi od 7 do 17,4 palca. To znamená, že od tohto dátumu budú musieť najnovšie požiadavky spĺňať všetky nové modely. Pre tie už predstavené to platiť nebude. Na tému upozornil portál GSMArena.
Čo sa týka zariadení s flexibilnými hlavnými displejmi, ktoré sa dajú čiastočne alebo úplne rozložiť, sú nateraz oslobodené. Nové nariadenie sa teda nebude vzťahovať na modely Galaxy Fold / Flip od Samsungu, Motoroly razr či ostatné skladacie smartfóny. Všetky zariadenia budú musieť spĺňať 5 základných požiadaviek.
EÚ pritvrdzuje: Odolnosť, batéria, efektivita a oveľa viac
Musia byť odolné voči náhodným pádom a chránené pred prachom a vodou. Zdroj to síce neuvádza, no predpokladáme, že nutná bude aj nejaká certifikácia vodoodolnosti, napríklad IP68 alebo podobne. Druhou dôležitou novinkou je to, aby batéria vydržala aspoň 800 nabíjacích cyklov, pričom si musí zachovať viac ako 80 percent z pôvodnej kapacity.

Dôležitou súčasťou novej legislatívy je aj opraviteľnosť zariadení. Výrobcovia musia mať dôležité náhradné diely dostupné do 5-10 pracovných dní, a to až počas siedmich rokov po ukončení predaja produktu v EÚ.
Špeciálna nálepka s dôležitými informáciami
Niektorí výrobcovia budú musieť zapracovať aj na dĺžke podpory svojich produktov. Nariadenie totiž obsahuje aj časť, ktorá sa venuje práve softvéru. Ten musí byť aktuálny najmenej 5 rokov po ukončení predaja, čo je pomerne veľa. Ak sa pozrieme na aktuálnu situáciu, tak tí najlepší dnes ponúkajú 7 rokov aktualizácií.

V prípade, že sa produkt v EÚ predáva dva roky, vychádza to akurát. Apple, Samsung či Google v tomto smere vyzerajú, že by to pre nich nemal byť problém. Otázkou zostáva, ako to zvládnu iní výrobcovia, ktorí takto dlhú podporu svojim smartfónom neponúkajú. Navyše, servisy musia mať zároveň prístup k akémukoľvek požadovanému softvéru, a to bez rozdielu.
Všetky nové zariadenia budú musieť byť vybavené špeciálnou nálepkou, akú poznáme napríklad z bielej techniky. Zobrazovať bude 7 kľúčových informácií, vrátane energetickej efektivity, certifikácie vodoodolnosti, informácie odolnosti voči pádom či skóre opraviteľnosti. Spotrebiteľ bude mať k dispozícii všetky tieto informácie pekne na jednom mieste bez toho, aby ich musel vyhľadávať niekde na internete.